Den za bezpečnější internet 2025
11. únor - Společně za bezpečnější internet
Den bezpečnějšího internetu si každoročně klade za cíl zvýšit povědomí o nových problémech a aktuálních obavách na internetu, od kyberšikany přes sociální sítě až po digitální identitu. Letos připadl na 11. února.
Den bezpečnějšího internetu se v průběhu let stal významnou událostí v kalendáři akcí zaměřených na bezpečnost online. Den bezpečnějšího internetu, který začal jako iniciativa projektu EU SafeBorders v roce 2004 a který v roce 2005 převzala síť Insafe jako jednu ze svých prvních akcí, se rozrostl mimo svou tradiční zeměpisnou oblast a nyní se do něj po celém světě zapojuje více než 180 zemí a oblastí.
Dnes se však tento den zaměřuje také na základní mediální dovednosti a bezpečné používání digitálních médií. Od prvního „Dne bezpečnějšího internetu“ se toho hodně změnilo. Mediální gramotnost obyvatelstva prudce vzrostla a používání internetu se stalo normou. Zejména v posledních letech se však objevily také obrovské výzvy a nebezpečí, které do značné míry ohrožují společnosti a organizace
Zvyšující se ohrožení
Online hrozby pro organizace neustále rostou - zejména pokud jde o kybernetickou kriminalitu. Zpráva Global Threat Report 2024 ukazuje, že je důležitější než kdy dříve chránit sebe i své obchodní partnery a zákazníky, například pomocí systémů řízení. Zavedení systému řízení bezpečnosti informací v souladu s normou ISO 27001 významně přispívá k obraně proti kybernetickým útokům prostřednictvím osvědčených, standardizovaných ochranných mechanismů a analýz rizik vlastního systému.
Připravujte se na mimořádné události
Pokud dojde k útoku na váš vlastní systém, je nesmírně důležité jasně a cíleně reagovat a vyvarovat se paniky. Toho lze dosáhnout zavedením řízení kontinuity provozu v souladu s normou ISO 22301. To zahrnuje definování jasných akčních plánů pro případ narušení provozu a přirozeně také jejich pravidelnou revizi a aktualizaci. Mimo to se provádí i příprava na mimořádné události, aby se jim buď zcela zabránilo, nebo aby se v případě že k nim přesto dojde, provoz podniku co nejrychleji obnovil.
Umělá inteligence - příležitost nebo hrozba?
Na případu představení chatbota ChatGPT koncem roku 2022 ukázalo, že využití umělé inteligence je trvalou konstantou. Tato převratná technologie nabízí mnoho příležitostí, ale samozřejmě i rizik. Ty společnosti, které si budou chtít uchovat svoji konkurenceschopnost, se budou muset umělou inteligencí zabývat i z dlouhodobého hlediska. Pokud se budou chtít udržet na špici ve svých oblastech, bude pro ně zásadní získat odborné znalosti i o tomto transformačním tématu. Jednou z účinných metod je zavedení systému řízení AI podle normy ISO 42001. Norma ISO 42001 je první světovou normou pro systémy řízení AI a pomáhá společnostem mimo jiné budovat odborné znalosti v oblasti AI, optimalizovat procesy související s AI, posilovat řízení rizik spojených s AI a rychle reagovat na změny právních předpisů.
Zvyšování odborných znalostí ve vlastním týmu
Pro dlouhodobou ochranu před kybernetickými hrozbami mají zásadní význam správně proškolení zaměstnanci. Cílené prohlubování kvalifikace je účinným způsobem, jak vnést znalosti do vlastní společnosti a dlouhodobě zlepšit vlastní ochranu. Manažeři informační bezpečnosti se zabývají především tématy, jako je bezpečnost informací, ochrana dat a kontinuita podnikání. Díky tomu, že shromažďují informace ze všech úrovní hierarchie, vyhodnocují bezpečnostní slabiny a odstraňují je, je vaše ochrana proti kybernetickým útokům neustále prověřována a přehodnocována a aktualizována.
Chcete zlepšit svou ochranu před kybernetickými hrozbami?
- Projděte si naši nabídku systémové a osobní certifikace v oblasti informační bezpečnosti.
Máte-li jakékoli další dotazy ohledně certifikací a kurzů?
- Kontaktujte nás a domluvte si s našimi kolegy konzultaci!