04. Srp 2023

Zjištění, trendy a doporučení k opatřením

Zpráva o globálních hrozbách 2023: přeměna trendů v aktuální příležitosti

Společnost CrowdStrike® každoročně vydává zprávu Global Threat Report, která upozorňuje na významné kybernetické útoky, události a scénáře těchto útoků z předchozího roku. Pro ty, kteří si nebudou chtít stahovat celou zprávu, jsme shrnuli klíčová zjištění a několik tipů:

Rostoucí profesionalizace kybernetických útoků

Kybernetičtí útočníci se nadále zaměřují na již známé zranitelnosti a opakovaně na ně útočí pomocí nových technik a pokročilých technologií. Přibližně 71 % útoků, které společnost CrowdStrike zaznamenala, neobsahovalo malware a doba, za kterou útočníci ohrozí další systémy v síti od počátečního bodu útoku, tzv. e Breakout činí v průměru 1 hodinu a 24 minut. To ukazuje, že útočníci hledají nejslabší článek řetězce a používají stále účinnější metody, aby se ke svému cíli dostali stále rychleji. Aktivní odstraňování zranitelností je proto jedním z nejúčinnějších ochranných opatření, které hackerům neumožňuje rychle pokračovat dál. Zároveň se o 95 % zvýšil počet cloud exploit incidentů, tj. takových útoků, při nichž jsou zneužity zranitelnosti v cloudových službách. S tím, jak se cloudové služby dostávají do hledáčku hackerů stále častěji, roste zároveň i důležitost správných schopností a dovedností pro jejich bezpečné využívání a integraci.

"Kybernetické útoky a subjekty, které za nimi stojí, jsou stále sofistikovanější a účinnější. Musíme si uvědomit, že jejich postupy a techniky se budou v budoucnu dále profesionalizovat. Tím se zvyšuje riziko, že se sami staneme obětí kybernetického útoku.

Pouze kompetentním využíváním komplexních bezpečnostních systémů a nových technologií ve spojení s neustálým dalším rozvojem know-how si mohou společnosti zajistit významný náskok v oblasti informační a kybernetické bezpečnosti."

Harald Erkinger, generální ředitel společnosti CIS

Zůstat stát na místě nepřipadá v úvahu

Společnosti se proto musí neustále zabývat svými "slepými místy", odhalovat je a přijímat odpovídající opatření. V oblasti systémů řízení se často hovoří o procesu neustálého zlepšování (CIP).

V následujícím textu jsme pro Vás proto shrnuli několik tipů:

  • Odhalení zranitelných míst

ať už pomocí systému řízení, interních skenů, externích penetračních testů nebo fiktivního útoku (červený tým vs. modrý tým). Získejte přehled o svých slabých místech - protože právě na ně se potenciální útočníci zaměřují. Poučte se z chyb a rizik a proměňte je ve své příležitosti!

  • Kontinuální snaha

Detekční a obranné technologie jsou dnes nezbytné. I ten nejlepší systém však zároveň přináší jen malou přidanou hodnotu, pokud nejsou zaměstnanci odpovídajícím způsobem proškoleni. A to jak při proaktivním jednání, tak i v případě scénáře, kdy již k mimořádné události došlo.

  • Vysoká priorita ochrany cloudu

Odpovídající normy, jako je ISO 27018, podporují ochranu osobních údajů v cloudových službách stanovením konkrétnějších požadavků na implementaci a dodržováním předpisů ze strany poskytovatelů služeb

  • Zvýšení povědomí zaměstnanců o sociálním inženýrství

Vzrůstá také počet taktik sociálního inženýrství. Jejich cílem je zneužít lidských vlastností, jako je vstřícnost nebo důvěra. I když je řada mechanismů již známa, zodpovědné nakládání s daty (např. na sociálních sítích), zodpovědný přístup ke komunikaci s neznámými odesílateli nebo se zpřístupňováním důvěrných informací, je základem všeho.

Zúčastněte se našeho CIS Compliance Summitu.

Čekají  Vás zajímavé, tematické přednášky stejně jako příklady z praxe o zkušenostech a osvědčených postupech. Využijte příležitosti k navázání nových kontaktů i k výměně zkušeností.

CIS jako váš certifikační orgán vám vždy rád zodpoví všechny vaše dotazy - kontaktujte nás!

Zůstaňte s námi ve spojení také prostřednictvím pravidelných newsletterů - bezplatná registrace.

03. Čvc 2023

Ovládněte nebe

Normy ISO 27017 a ISO 27018

12. Čvn 2023

Mlčenliví hrdinové digitálního světa

Datová centra

22. Kvě 2023

Nechte se hacknout!

Etický hacking jako trend v bezpečnostním průmyslu

10. Kvě 2023

New Work – 8 tipů pro větší bezpečnost

8 tipů pro větší bezpečnost

19. Dub 2023

New Work – potenciál, příležitost

Nové příležitosti, nový potenciál

17. Úno 2023

Den za bezpečnější internet

Safer Internet Day

10. Úno 2023

Nové vedení CIS GmbH

Změny v managementu od 01. 01. 2023

31. Led 2023

Mezinárodní den ochrany osobních údajů

26. Led 2023

Online kurz – Implementace změn ISO 27002:2022

Implementace změn a nových požadavků

10. Lis 2022

Revize norem ISO 27001 a ISO 27002:2022

Co přichází, co odchází a co zůstává?

23. Zář 2022

CIS Compliance Summit 2022

Jaký byl ročník 2022

14. Zář 2022

Zpráva o globálních hrozbách 2022 z oblasti kybernetických útoků

Co by Vám nemělo uniknout!

+420 733 180 494